Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Śladami przyrody i historii

Idź do spisu treści

Menu główne

Mikołaj z Ryńska

Ścieżka historyczna > Postacie regionu
 
 

Mikołaj z Ryńska herbu Rogala, łac. Nicolas von Renis (ur. około 1360 w Ryńsku, zm. maj 1411 w Grudziądzu).
24 lutego 1397 roku Mikołaj oraz Jan z Pułkowa wraz z Fryderykiem i Mikołajem z Kitnowa założyli bractwo rycerskie zwane Towarzystwem Jaszczurczym. Za jego symbol przyjęto jaszczurkę. Celem bractwa była obrona przed bezprawiem Zakonu Krzyżackiego. Sekretnie Towarzystwo dążyło do przyłączenia ziemi chełmińskiej do Polski.
Do niego należał między innymi gród nad Jeziorem Ryńskim, którego powstanie datowane jest na początek XIV wieku oraz wieś Ryńsk.

W roku 1402 Mikołaj z Ryńska uczestniczył w wyprawie krzyżackiej na Żmudź, w 1404 roku na Gotlandię, a w 1409 roku na ziemię dobrzyńską. W państwie krzyżackim pełnił rolę chorążego rycerstwa ziemi chełmińskiej.
Podczas konfliktu polsko-krzyżackiego, którego kulminacyjnym punktem była bitwa pod Grunwaldem, Mikołaj występował po stronie Zakonu. W trakcie bitwy pod Grunwaldem (15 lipca 1410r.) przeszedł wraz z rycerstwem na stronę polską. Przyczyniło się to do przyspieszenia klęski wojsk Zakonu. To wydarzenie zostało uznane przez Zakon jako zdrada stanu. 9 października 1410 r. Zakon zajął Ryńsk.
W połowie maja 1411 roku Mikołaj został uwięziony podstępnie przez wójta lipienieckiego Heinricha Holta i następnie przekazany do Grudziądza. Po czterech dniach, bez procesu, został stracony przez ścięcie głowy

 
 

Herb Rogala rodu Ryńskich

 
 
 
 
 

Średniowieczne grodzisko z początków XI wieku nad Jeziorem Ryńskim.

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego